Translate

Search This Blog

Thursday, October 25, 2012

Review: Sunsilk Pink

I’ve always found myself conflicted about brand re-imaging, repackaging and reformulating. In fact, I feel the same way about any type of change in general. Sometimes, I feel like I’ve lost an old friend, as I felt with the Skintel change. However, I was delighted by the not-so-recent renewal by Sunsilk as it seemed to spur on innovation in other hair brands.


Sunsilk pink or Sunsilk Co-creations Smooth & Managable under Yuko Yamashita -because she is supposed to be a straight & smooth hair expert- is supposed to keep your hair more manageable with it’s Keratin Yogurt Nutri-Complex®.

Sunsilk Co-creations Smooth & Manageable Conditioner (left) and Sunsilk Co-creations Smooth & Manageable Shampoo (right)
Sunsilk Co-creations Smooth & Manageable Conditioner (left) and Sunsilk Co-creations Smooth & Manageable Shampoo (right)


I have forgotten how much this costed but it was less than P200 (around $5) for the lot.

Ingredients
Shampoo:
Water, Sodium Laureth Sulfate, Dimethiconol, Cocamidopropyl Betaine, Perfume, Sodium Chloride, Carbomer, Glycol Distearate, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Disodium EDTA, DMDM Hydrantoin, Mica, Titanium Dioxide, Lysine HCI, Panthenol, Hydrolyzed Wheat Protein, Yogurt Powder, Hydrolyzed Keratin, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, TEA-Dodecylbenzenesulfonate, Citric Acid, Sodium Benzoate, Magnesium Nitrate, Magnesium Chloride, Aminomethyl Propanol, Phenoxyethanol, Potassium Sorbate, CI 17200

Conditioner:
Water, Cetearyl Alcohol, Dimethicone, Behentrimonium Chloride, Perfume, Stearamidopropyl Dimethylamine, Amodimethicone, Methylparaben, Lactic Acid, Disodium EDTA, PEG-7 Propylheptyl Ether, Cetrimonium Chloride, Lysine HCI, Panthenol, Hydrolyzed Wheat Protein, Yoghurt Powder, Hydrolyzed Keratin, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiozolinone, Dipropylene Glycol, Phenoxyethanol, Magnesium Nitrate, Magnesium Chloride, Aminomethyl Propanol, Citric Acid, , Potassium Sorbate, CI 17200

 This info came from the 90ml shampoo bottle and 180 ml conditioner bottle I finished.

Sunsilk Co-creations Smooth & Manageable Conditioner (left) and Sunsilk Co-creations Smooth & Manageable Shampoo (right)
Sunsilk Co-creations Smooth & Manageable Conditioner (left) and Sunsilk Co-creations Smooth & Manageable Shampoo (right)

Saturday, October 20, 2012

All the Beauty Boxes

OMG! Beauty boxes are finally in the Philippines. For those who are confused, beauty boxes are monthly subscriptions wherein for a certain set fee, subscribers receive a monthly box full of goodies. These goodies may be trial sized or full sized, and you never know what you'll be getting. 

Here's a list of all the subscriptions i know about. Don't know which one to subscribe to :(



  • bdjbox.com - 480 for 1 month (until April 30), 580 starting May. Better deals for longer subscriptions, brands known.
  • glamourbox.ph - 595 for 1 month. Brands unknown.
  • saladbox.com.ph - 500. Brands known.
  • Pretty Fix Collections -599. Found via FB. Newcomer.
I'm leaning to the bdjbox because I know which brands are coming, but since it's shipping next week, I don't know if I'll make it in time.

On the other hand, if you are interested in trying out new products and want to go a step further: try sampleroom.ph. Unlike Beauty Boxes that are simple pay and receive transactions, sample room works like this:

 Receive 100 points > Get product(s) > Review > Get points > Get product(s)

Latest Edit: April 15, 2014 (prices unedited)

Monday, October 15, 2012

Coke

Okay. I haven’t posted in 4 months! Studying is really taking a lot out of me. But I will try to make at least 1 post/month. Because I should have some kind of outlet, right?


Coke: the softdrink, not the drug. I’ve recently gone on a grocery run and bought myself a 2 Liter bottle for less than 50 pesos (that’s a bit over $1, maybe $1.25). I was gonna get myself 2 cans, but a can costs P19 (around $.50) in the grocery (much better than the P25 when I buy it outside). I decided that I might as well buy the 2L version since I’d be drinking it all week to alternate it with coffee. I know it’s unhealthy, but when I have to study, my body does take a hit when I’m on a budget.

 Actually, my wallet takes a hit too.

For me, it’s easy to make this decision during my hell weeks (def. a horrible time wherein I have to stay awake and active for long periods of time in order to complete an infinite number of tasks).

Given life on a student budget, I felt that it would be an acceptable trade-off. However, some people might think that it’s always better to buy something that will save you money in the long run. But what about your health? During 75% of the school year, I would prefer buying the 2 cans compared to the 2L bottle. Why? Because I wouldn’t need to drink 2L. I would have to think twice about opening that can (because I would have to finish that can after opening it) instead of just refilling my glass again and again and again. Cans actually end up staying in the fridge longer than I expect.

Heys
  • Think twice about buying that jumbo sized something. Think twice about buying anything at all!
  • Share with friends. A sneaky way not to drink everything yourself.
  • Dilute with ice to drink less. You'd be surpised at how much space ice actually takes up.

Just a few things I found at the back of my bottle:

Coca-cola 2L
Serving size: 240ml
Calories per serving: 100
Total carbohydrate: 25g

Ingredients
Carbonated water, sugar and/or high fructose corn syrup, caramel color, phosphoric acid, natural flavors, caffeine.

Extra nerd stuff?

What I found really annoying was that the coke bottle gave something about needing X glasses of water/liquid per day and drinking coke to hydrate yourself.

First, there is no actual amount prescribed for how much water you should drink per day since there are many factors that affect how much water you actually need. Second,  coke will only make you more thirsty. Read the ingredients! Hint: one reason starts with an s and the other with a c.

Finally, How come making this stuff is so cheap, yet they sell them in restos for even 100% more than their market price.